Hopp til hovedinnhold
Bilde
Publisert 12. mars 2018 | Oppdatert 9. mars 2018

Bilde

WYZWANIE: W zeszorocznej edycji EDK w Oslo wzięło udział około 60 osób. Zdjęcie:EDK Oslo.

 

Tekst: Marta Tomczyk-Maryon

 

Ideę Ekstremalnej Drogi Krzyżowej stworzył dziesięć lat temu ks. Jacek WIOSNA Stryczek wraz ze wspólnotą Męska Strona Rzeczywistości i Stowarzyszeniem WIOSNA. Pierwsza Ekstremalna Droga Krzyżowa odbyła się na trasie z Krakowa do Kalwarii Zebrzydowskiej. Obecnie w Polsce i w 14 innych krajach jest wytyczonych 660 tras. Liczba uczestników jest szacowana na 100 000.

 

Idea EDK znakomicie przyjęła się również w Norwegii, gdzie zostały wytyczone dwie trasy, w Oslo i w Bergen. W EDK biorą tu udział nie tylko Polacy, z roku na rok coraz liczniej uczestniczą w niej Norwedzy i przedstawiciele innych narodowości.

 

Czym jest Ekstremalna Droga Krzyżowa?

To nowy i ekstremalny, jak wskazuje nazwa, sposób na przeżycie Drogi Krzyżowej.  Uczestnicy wyruszają samotnie, bez przewodnika wytyczonymi trasami. Podczas pieszej, nocnej wędrówki, którą odbywają w ciszy, rozważają Misterium Drogi Krzyżowej.  Trasy są bardzo trudne, do przejścia jest około 40 km w zimowych warunkach, a więc po śniegu i lodzie. Podczas tej wędrówki każdy odpowiada sam za siebie. EDK jest wyzwaniem, w którym trzeba pokonać własną słabość. Ale, jak potwierdza wielu uczestników, jest to również głębokie przeżycie, które może zmienić życie i przybliżyć do Boga.

 

Rozmowa ze Sławomirem Piotrem Walczakiem, liderem EDK w Oslo (fragment).

Cały tekst wywiadu ukaże się w Wielki Piątek.

 

– Czym różni się EDK od pielgrzymki i tradycyjnej Drogi Krzyżowej?

– Pielgrzymki, w których brałem udział były zawsze zabezpieczone medycznie i technicznie, więc miałem ten komfort, że w pobliżu była pomoc. To czas i miejsce, gdzie można poznać wspaniałych ludzi, z którymi śpiewałem, modliłem się, rozmawiałem. Dla mnie pielgrzymka to czas radości i spotkanie Pana Boga w drugim człowieku. EDK nie ma żadnego zaplecza, każdy z uczestników musi zadbać o wszystko we własnym zakresie. Mamy też zasady: zawsze rozpoczynamy Mszą św., idziemy w nocy, w milczeniu, najlepiej samotnie 40 km i kontemplujemy rozważania, które zostały przygotowane na dany rok. Od tradycyjnej Drogi Krzyżowej EDK różni się tym, że na odczuwamy jeszcze fizycznie namiastkę tego, czego doświadczył Jezus Chrystus.

  

– Czy szlaki EDK są trudne?

– Są! przeważnie mają powyżej 40 km albo więcej. Trasa w Oslo jest to bardzo wymagająca: ma 42 km i 1000 m podejść.  A ostatnie 10 km to szlak turystyczny, który prowadzi nas na górę Tryvann i o tej porze roku przeważnie pokryty jest śniegiem i lodem.

 

– Dlaczego akurat 40 km?

– Jako biegacz, biorący udział w maratonach, mogę powiedzieć, że 20 km bez wielkiego problemu jest w stanie przejść każdy człowiek, który nie ma problemów zdrowotnych. Natomiast od 27-28 km przychodzi kryzys, zmęczenie. Tutaj wchodzimy na siłę woli, decyzję „ja chcę iść dalej”.

 

– Kiedy odbywa się EDK w Oslo?

– 16 marca o godz. 19.15 w katedrze św. Olava w Oslo będzie odprawiona Msza w języku polskim za uczestników, którzy tego dnia zechcą wyruszyć.  Ale na tę trasę możemy również wyruszyć w innym terminie.  To jest propozycja, z której możemy skorzystać każdego dnia.

 

– Ile osób wzięło udział w poprzednich edycjach EDK w Oslo?

– W pierwszym roku myślałem, że jak przyjdzie 10 osób, to będzie sukces… przyszło 50. Byłem w szoku tak dużym zainteresowaniem i frekwencją. W zeszłym roku było już około 60 uczestników, i co było miłym zaskoczeniem pojawiły się osoby innych narodowości. Bo nie promowaliśmy idei EDK poza wspólnotą Polską. Ponad połowę stanowili Polacy, a reszta uczestników to ludzie z innych narodowości m.in. Norwedzy i Wietnamczycy.

W tamtym roku były jednak pewne problemy komunikacyjne. Wyciągnęliśmy z tego jednak wnioski i w tym roku mamy już infolinię już w języku polskim, norweskim i angielskim. Poza tym Adam Laszczynski ,drugi lider EDK Oslo, przetłumaczył wszystkie informacje dotyczące trasy w Oslo na język norweski i angielski, żeby każdy z uczestników miał świadomość, na co się decyduje i jakie są zasady EDK. Wszystkie materiały można sobie samodzielnie pobrać ze strony https://www.edk.org.pl/trasa-edk/815 . Na stronie głównej EDK są również informacje ogólne o samej idei, w trzech językach: polskim, angielskim i hiszpańskim.

 

– Na głównej stronie EDK znajduje się cytat: „Nie warto żyć normalnie, trzeba żyć ekstremalnie”. Zastanawiam się czy Bóg jest ekstremalny?

– Pan Bóg jest ekstremalny, bo kocha mnie bezwarunkowo, mimo że codziennie moje grzechy przybijają Go do krzyża! To jak to inaczej nazwać? Dla mnie to jest EKSTREMALNOŚĆ, którą trudno pojąć. Ale chcę Go w tej Ekstremalności codziennie naśladować, choć często mi to nie wychodzi!

 

Bilde

Gdybyś chciał podjąć wyzwanie…

Informacje praktyczne

Trasa w Oslo nazwana Drogą Walecznych Serc ma 42 km. Zaczyna się w katedrze św. Olava w Oslo i przebiega: Oslo centrum - Frogner - Lysaker - Stabekk - Sandvika - Bekkestua - Ullern - Røa - Fossum - Tryvann.

Poziom trudności: trasa bardzo trudna, częściowo pokryta śniegiem/lodem.

 

 

Trasa w Bergen nazwana Złotą św. Pawła ma 34 km. Zaczyna się w kościele św. Pawła w Bergen i przebiega: Sandviken - Stoltzen - Floyen - Rundemanen - Svartediket - Floyen – kościół św. Pawła.

Poziom trudności: trasa trudna, do pokonania są cztery szczyty, częściowo pokryta śniegiem/lodem.

 

Na obydwie trasy można się zarejestrować na głównej stronie EDK  lub u liderów. Możliwe jest również wyruszenie bez rejestracji.

Na stronie EDK znajdziecie również wiele przydatnych informacji np. o sposobie przygotowania się do trasy.

 Sławomir Piotr Walczak, jeden z dwóch liderów EDK w Oslo.

Zdjęcie: Marta Tomczyk-Maryon

 

 

 

Kontakt z liderami EDK w Norwegii:

 Oslo

Adam Laszczynski tel. +4793286079 - kontakt w języku norweski i angielskim

Sławomir Piotr Walczak tel.  +479984948 -  kontakt w języku polskim

Strona FB: Ekstremalna Droga Krzyżowa Oslo

 

 

Bergen

Grzegorz Liberek tel. +4792874690 – kontakt w języku angielskim i polskim

Strona FB: EDK Bergen 

 

 

Obejrzyjcie film promujący EDK w Oslo