UMOWA O WSPÓŁPRACY: Uroczystą ceremonię, podczas której Norweskie Siły Zbrojne zawarły umowę o współpracy z kilkoma Kościołami i wspólnotami wyznaniowymi w zakresie służby polowej, zakończyła wspólna kolacja. Z Kościoła katolickiego (od lewej): kapitan Dominic Nguyen Van Thanh, ksiądz Polowy HV 12, Major (P) Torbjørn Olsen, wikariusz biskupa ds. Katolickiej Służby Księży Polowych, biskup Bernt Eidsvig Can.Reg. oraz kapitan Johannes Tao Quoc Bjørn Nguyen, kapłan polowy HV 02.
W czwartek 18 listopada Kościół katolicki i pięć innych Kościołów podpisało porozumienie o współpracy z Siłami Zbrojnymi, aby wspomóc księży polowych. Biskup Bernt I. Eidsvig podpisał umowę w imieniu Kościoła katolickiego w Norwegii.
Sześć z nich to ruch zielonoświątkowy, NLM (Norsk Lutersk Misjonssamband), Kościół Misyjny, Kościół Metodystyczny, Kościół Katolicki i Kościół Norwegii. Oznacza to, że Kościoły mogą wprowadzać księży i duchownych polowych w taki sam sposób jak Kościół Norwegii.
Kościół Prawosławny, Human-Etisk Forbund og World Islamic Mission podpiszą umowę w późniejszym terminie.
Koniec państwowego systemu kościelnego
Wikariusz biskupi katolickiej służby polowej, mgr. Torbjørn Olsen uważa, że porozumienie jest naturalnym następstwem rozwiązania kościoła państwowego.
- Zmieniono całą strukturę służby polowej, aby pozostali z nas mogli się stać ważnymi uczestnikami. Można powiedzieć, że jest to punkt końcowy dla starego systemu kościoła państwowego, w którym wszystko jest kontrolowane przez państwo - mówi Olsen dla gazety Dagen.
Odważny krok
- To odważny krok ze strony Sił Zbrojnych, aby umożliwić duszpasterstwu polowemu odzwierciedlenie różnorodności, która cechuje norweskie społeczeństwo - mówi Øystein Gjerme - lider ruchu zielonoświątkowego w Norwegii.
Poprawka konstytucyjna
Zastępca dowódcy Ordynariatu Polowego Sił Zbrojnych, Nils Terje Lunde, potwierdza, że porozumienie jest wynikiem nowelizacji konstytucji z 2012 roku, która rozwiązała państwowy system kościelny.
– To dostosowanie się do sytuacji po tym, jak nie mamy już kościoła państwowego – wyjaśnia.
W 2019 roku Siły Zbrojne zostały otwarte dla duchownych polowych z kilku wyznań. Podpisana w czwartek umowa jest ostateczną formalizacją tego postanowienia. (© NTB / Dagen / katolsk.no)