Rosa Irima (62 lata) trzyma swojego sześciomiesięcznego wnuka Gabriela, podczas gdy wolontariuszka z Caritasu w Wenezueli, Miriam Herrera sprawdza czy chłopiec rozwija się tak, jak powinien. Zdjęcie: Caritas Internationalis
Dzieci stanowią połowę z 812 milionów głodujących ludzi na świecie. Włączając się w jałmużnę wielkopostną, ofiarujesz tym głodnym dzieciom pomoc i lepszy start w życiu.
Tekst: Martin Moland
Celem Jałmużny Wielkopostnej w roku 2019 jest zwrócenie uwagi na głód wśród dzieci i to, co możemy zrobić, aby nie głodowały przez całe swoje dzieciństwo. Aż 151 milionów dzieci doświadcza wad rozwojowych z powodu niskiej jakości pożywienia, ubogiego w składniki odżywcze w pierwszych latach życia. Kiedy dodamy jeszcze 50 milionów innych dzieci, które są wychudzone i wycieńczone z powodu braku pożywienia, liczba dzieci cierpiących z głodu wyniesie ponad 200 milionów. Niewystarczająca ilość pożywienia w pierwszych latach życia, które są jednym z najbardziej wrażliwych okresów w rozwoju człowieka, prowadzi do wielu chorób a nawet i do śmierci. Głód może również skutkować poważnymi konsekwencjami w życiu dorosłym.
- Niedobór bądź brak pożywienia może prowadzić do słabszego rozwoju fizycznego i psychicznego niż u dzieci dobrze odżywionych. Na przykład może to prowadzić do trudności w uczeniu się i skutkować gorszymi wynikami w szkole. Co oznacza, że w perspektywie długofalowej, będzie to skutkować tym, że dzieci będą otrzymywać znacznie gorsze wynagrodzenie - mówi Marit Sørheim , szefowa działu zagranicznego Caritas w Norwegii.
Jak podkreśla Marit Sørheim, zapobieganie wadom rozwojowym i wycieńczeniu wśród dzieci oraz młodzieży ma zasadnicze znaczenie dla Caritas w krajach, takich jak: Wenezuela, Uganda i Demokratyczna Republika Konga.
Żywność i rozwój
- Właśnie dlatego bardzo zależy nam na tym, aby wszystkie rodziny miały zapewnioną wystarczającą ilość pożywienia, także długo po zakończeniu naszych projektów. Zapewnienie dostatecznej ilości pożywienia dla dzieci, tak aby mogły się prawidłowo rozwijać, ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia rozwoju i wzrostu gospodarczego w jednym z najbiedniejszych krajów świata - mówi Marit Sørheim.
Fakt, że dzieci są niedożywione i głodne, ma również duży wpływ na gospodarkę: spodziewany wzrost gospodarczy w wielu biednych krajach będzie dużo niższy z powodu głodu wśród dzieci. Dlatego jest to bardzo naglące, aby wygrać walkę z głodem i niedożywieniem wśród dzieci.
Aby osiągnąć ten cel, potrzebujemy twojej pomocy.
Wsparcie pomaga
Caritas pomaga dzieciom w Afryce, Azji i Ameryce Łacińskiej poprzez wsparcie rodzin tak, by produkowały własną żywność, nawet kiedy klimat będzie się zmieniał. W ten sposób propagujemy rozwiązania, które są skuteczniejsze niż gdybyśmy tylko rozdawali żywność, nie dając wiedzy jak sami mogą ją produkować. Osiem na dziesięć rodzin, które otrzymały pomoc z projektów Caritas dotyczących bezpieczeństwa żywnościowego - spożywa dziś trzy posiłki dziennie.
Poprzez wsparcie Jałmużny Wielkopostnej, możesz przyczynić się do tworzenia lepszego życia rodzin, które przypadkowo urodziły się w miejscach, gdzie nie jest rzeczą oczywistą, że mają co włożyć do garnka.
Czym skutkuje głód?
- Około połowa dzieci, które umierają przed ukończeniem piątego roku życia, umiera na choroby wywołane przez głód.
- 52 miliony dzieci na całym świecie żyje w sytuacji, gdzie ważą za mało w stosunku do wzrostu. To zwiększa ryzyko zgonu z powodu zwykłych i niegroźnych chorób.
- 150,8 milionów dzieci jest nieprawidłowo rozwiniętych z powodu niedożywienia. Oznacza to, że nie otrzymują one wystarczającej ilości jedzenia, aby normalnie rosnąć i rozwijać się.
W jaki sposób Caritas pomaga dzieciom, które głodują?
- Wszystkie nasze projekty traktują priorytetowo bezpieczeństwo żywnościowe najmłodszych dzieci.
- W naszych działaniach pomocowych, na przykład w Wenezueli, skupiamy szczególnie uwagę na zapewnieniu wystarczającej ilości pokarmu dla noworodków, kobiet w ciąży i matek karmiących. W ten sposób chronimy te dzieci przed niedożywieniem i jego skutkami.
- W naszych długoterminowych projektach w Nigerii, Mali, Kongu, Zambii, Ugandzie, Kolumbii i Sri Lance, pracujemy w szczególności z rolnikami płci żeńskiej, zabezpieczając w ten sposób jedzenie dla ich dzieci, tak by nie musiały głodować.
Poprzez wsparcie tegorocznej akcji Wielkopostnej ratujesz życie!
SMS: Wyślij sms o treści "nullsult" pod numer 2160 (200 kr)
Vipps: 12135, oznacz datek tytułem "nullsult"
Konto bankowe: 8200.01.93433 zatytułuj wpłatę hasłem "nullsult"
Przeczytaj artykuł o sytuacji dzieci w Kongo
Przeczytaj artykuł o Wenezueli